Haber Detayı
17 Mayıs 2020 - Pazar 13:04
 
BİZ BİZE YETERİZ!
Geriye dönüp bakınca son yıllardaki en büyük üretimimiz  ‘dış borç’ olmuş gözüküyor. Kimse bize saldırmasa dahi Allah korusun büyük bir çıkmaza doğru sürükleniyoruz…
EKONOMİ Haberi
BİZ BİZE YETERİZ!

Ülkemizin son 20 yıllık borçlanmasına bakınca tablo gayet net… Doların ateşi çıkınca, “birileri bize saldırıyor” 20 kuruş düşünce de “saldırıları püskürttük” söylemlerinin altı neredeyse tamamen boş. 7.30’lara kadar tırmanan doların ateşi bugünlerde biraz düşmüş gibi görünse de uzun vadede bir yerlerde rüzgar esince bizim nezle olmamız kaçınılmaz gözüküyor maalesef.


 

DIŞ BORÇ ARTINCA DOLAR YÜKÜMÜZ ARTIYOR

Türkiye, sadece bu yıl içerisinde yaklaşık 175 milyar dolar dış borç ödeyecek. Borç ödemek içinse yine dolarla borçlanmamız gerekecek. Sadece bu yılki dış borcu ödemek için doların 10 kuruş artmasıyla 20 milyon haneden yaklaşık 600 lira fazladan çıkıyor. Yani dolar artmış azalmış banane demek o kadar da kolay değil. Doların her artışında sofralarımızdaki bir dilim ekmek de azalıyor. Bu senenin ilk 3 ayına bakınca da 176 milyar TL vergi toplanmış. 23 milyar TL dış borç, 43 milyar TL ise iç borç alınmış.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİZ, BİZE, YETERİZ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı