Haber Detayı
01 Mayıs 2020 - Cuma 19:28
 
DOLAR 7 LİRA BARAJINI AŞTI
Dolar kuru günlerdir çeşitli söylem ve müdahalelerle kırmakta zorlandığı 7 lira bandını aşarak 7.0385'e kadar yükseldi. Dolar kurunda yeni hedefi teknik analiz uzmanı Murat Arslanoğlu açıkladı.
EKONOMİ Haberi
DOLAR 7 LİRA BARAJINI AŞTI

Dolar kuru günlerdir kırmakta zorlandığı 7 Lira barajını aştı. Teknik analiz uzmanı Murat Arslanoğlu dolar kurunun ilk başta 6.90 lira altında günlük kapanışlar yapmadığı sürece yükseliş eğiliminde olacağını yazdı.
 
Dolar kuru uzun zamandır geçemediği, psikolojik sınır olarak da kabul edilen 7 lira barajını kırdı. Kur birkaç sefer 7 lira bandını kırmayı denese de kısa bir süre sonra 6.98 lira seviyelerine geri çekildiği görülüyordu. 1 Mayıs dolayısıyla iç piyasaların kapalı olduğu buıgün dolar kuru 7 lira bandını aşarak 7.03 lira seviyesine kadar yükseldi.
 

MERKEZ BANKASI'NIN SWAP ÇIKIŞI İŞE YARAMADI
 
FED'in trilyonlarca dolar yeni para basacağı açıklamaları, ABD'de faizlerin 0'a kadar düşürülmesi  Türkiye Cumhuriyetı Merkez Bankası’nın kamu bankaları aracılığıyla piyasaya dolar sürmesi ve  çeşitli ülkelerde swap görüşmeleri yapıldığının açıklanması dolar kurundaki sert yükselişin önüne geçemedi. Koronavirüs etkisiyle dünyada dolara olan talebin hız kesmeden artmasıyla, dolar kuru Türk Lirası karşısında değer kaybetmeye devam etti. Dolar kuru bugün itibariyle 2018 yılının Ağustos ayında yaşadığı kur şokuyla gördüğü 7 lira seviyesine tekrar geldi.
 
 
DOLARDA YENİ HEDEF 7.20
 
Bir çok ekonomiste göre dolar kuru psikolojik açından önemli bir direnç seviyesi olan 7 lirayı aşması halinde Rahip Brunson kriziyle kırdığı 7.20 lira seviyesini tekrar test etmek isteyecek.

Teknik analiz uzmanı Murat Arslanoğlu da yaptığı teknik çalışmayı takipçileriyle paylaştı. Arslanoğlu dolar kurunun 6.90 lira bandının altında günlük kapanışlar yapmadığı taktirde yüsekiş eğiliminde olacağını vurgularken 7 lira bandını aşan dolar kurunun ilk etepta hedefinin 7.22 lira olduğunu söyledi.
Kaynak: Editör:
Etiketler: DOLAR, 7, LİRA, BARAJINI, AŞTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı