Haber Detayı
23 Kasım 2020 - Pazartesi 15:11
 
Dolar Merkez Bankası'nı dinlemedi!
Merkez Bankası’nın faiz kararı piyasaların beklentisini karşılasa da dolar kurunda düşüş kısa sürdü. Dolar yeni haftanın ilk işlem günü yükselişine sert başladı.
EKONOMİ Haberi
Dolar Merkez Bankası'nı dinlemedi!

Dolar kurunda oldukça sert dalgalanmaların olduğu br haftayı daha geride bıraktık. Dolar kuru yeni haftanın ilk işlem gününe yükselişle başladı.

Türkiye düşmanlığıyla bilinen Joe Biden ABD'de seçim yarışını önde bitirdi. ABD'de Başkanlık koltuğuna Biden'ın oturacağı netleşirken Türkiye'de de bu haber doğrultusunda dolar kurunun da yukarı yönlü sert yükseleceği tahmin ediliyordu.

Hafa sonu gelen haberlerle piyasalar alt üst oldu. Merkez Bankası BAşkanlık görevine Naci Ağbal'ın getirilmesi, Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa etmesi piyasalar tarafından olumlu karışlandı.

Dolar kuru Merkez Bankası'ndan gelecek faiz artış beklentisinin artmasıyla ilk olarak 8 TL'nin altına indi. 19 Kasım'da gerçekleştiriken PPK toplantısında gelen 475 baz puanlık faiz artışı piyasaların beklentisini karışlarken dolar kuru da bu kararla bir ara 7.50 TL seviyelerine kadar gevşedi. Dolar daha sonra gelen alım talepleriyle birlikte yükselirken cuma günü haftalık kapanışını 7.63 TL seviyelerine gerçekleştirdi.

 

MERKEZ BANKASI'NIN ETKİSİ KISA SÜRDÜ! DOLAR YÜKSELİŞE ERKEN BAŞLADI

Merkez Bankası PPK toplantısında para piyasalarının faiz artış beklentisini karşılasa da, dolar kurunun yükselişine engel olamadı. Dolar kuru yeni haftanın ilk işlem gününe sert yükselişle başladı. Geçtiğimiz haftayı 7.63 TL ile kapatan dolar kurunda bugün 10 kuruşun üzerinde bir yükseliş gözlemlendi. Dolar kuru şu sıralarda 7.76 lira seviyelerinde seyrediyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dolar, Merkez, Bankası'nı, dinlemedi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı