Haber Detayı
01 Şubat 2020 - Cumartesi 15:11
 
MEHMET ATMACA: DEPREMDE CAN KAYBINI ÖNLEYEBİLİRİZ
Saadet Partisinin Bursa teşkilatlarının Plaza 16’da yoğun katılımla gerçekleştirdiği il divan toplantısında konuşan inşaat yüksek mühendisi Mehmet Atmaca, deprem olacak ama biz bunu can kaybı olmadan önleyebiliriz dedi.
GÜNDEM Haberi
MEHMET ATMACA: DEPREMDE CAN KAYBINI ÖNLEYEBİLİRİZ

Saadet Partisi Bursa İl Başkanı İnşaat yüksek mühendisi Mehmet Atmaca deprem konusunda uyarılarda bulundu.

Saadet Partisinin Bursa teşkilatlarının Plaza 16’da yoğun katılımla gerçekleştirdiği il divan toplantısında konuşan inşaat yüksek mühendisi Mehmet Atmaca, deprem olacak ama biz bunu can kaybı olmadan önleyebiliriz dedi.

 

DEPREM MUTLAKA OLACAK

Atmaca, deprem benim ilgi alanıma girmektedir diyerek bu konuda sizlerle bir iki şey paylaşmak istiyorum dedi. Aylarca televizyonlarda, basında deprem ne zaman olur, ne kadar olur gibi tartışmalar oluyor. Ama ne zaman olur, artık herkesin kabul etmesi gerekir ki deprem mutlaka olacak. Zamanı belli değil, zamanı bilmek mümkün değil ama olacak. Zamanı ile ilgili bir kısım tahminler vardır. İşte depremin periyodik olarak tekrar etme periyodu hemen hemen aynıdır.

 

 

BURSA’DA HER AN DEPREM OLABİLİR

Kocaeli'nde 30 yılda bir büyük deprem olur. Bursa'da 150 yılda bir büyük deprem olur. Bu rakamlar bizi korkutuyor. Çünkü Bursa'da en son büyük deprem 1855 yılında oldu bu yaklaşık 165 yıl demektir. Bursa, 1855’de olan büyük deprem periyodunu geçmiş durumda, yani her an Bursa'da büyük bir deprem olma ihtimali yüksektir. Bunu herkes böyle bilsin. Bunları tartışmamızın çok anlamı yok, tartışmamız gereken şey olacak olan bu depremde nasıl daha az can ve mal kaybı oluşur, bununla ilgili uğraşmamız lazım.  Ama maalesef bu konuda asıl sorumlu olması gereken yerel idarenin böyle bir gündemi yok.  

 

 

DEPREMDE CAN KAYBINI ÖNLEYEBİLİRİZ

Depremden sonra enkaz altından insan çıkarma konusunda iyiyiz, depremzedelere yardım toplama konusunda iyiyiz ama bunlar çözüm değildir.  Bizim hedefimiz deprem olduğunda en azından can kaybının meydana gelmesidir. Bu mümkün müdür? Kesinlikle mümkündür. Dünyada ilk defa bir kanun çıktı bu ülkede 2012 yılında, buna sevindik.  İçinde bir sürü eksikleri ve yanlışları olmasına rağmen kanunun adı bile bizi mutlu etti.  Neydi kanun, riskli yapıların ve riskli alanların dönüştürülmesi kanunu. Biz dedik ki, işte deprem bölgelerinde, depremde yıkılma riski olan yapıları tespit edip, bunlar dönüştürülecek.  Ama maalesef gördük ki, zamanla bu nasıl olduysa, yasal hiçbir yapısı olmamasına rağmen bu kentsel dönüşüm adına dönüştü.  

 

 

RİSKLİ YAPILARIN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ İLE KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇOK FARKLIDIR

Bir kere, kentsel dönüşüm ile riskli yapıların dönüştürülmesi birbirinden çok farklıdır. Bu öyle suistimal edildi ki, binalar yıkılmadan boş alanlara yeniden sıfır bina yapmak usulü ile bu kanunu suistimal ettiler. Çünkü bu kanun riskli yapıların dönüştürülmesine teşvik amaçlı bir kısım imar avantajları sağladı. Belediyeler ve rantiyeciler bu avantajlardan istifade etme adına bu kanunu suistimal ettiler.

 

 

DEPREMDE YIKMAYI ENGELLEYEBİLİRİZ

Şimdi biz birim olarak biliyoruz ki depremde yıkmayı engelleyebiliriz, yani can kaybı meydana gelmeyecek yapıları yapmak mümkündür. Fakat bunun ekonomisi biraz ağırdır, buna hemen yapamazlar.  Biz kanun çıktığı vakit dedik ki, bunun ekonomik çözümününde mutlaka geliştirilmesi lazım.  Özet şu, ekonomimiz bu kadar bozuk olduğu sürece depremler olacak ve bizim yapılarımız yıkılacak maalesef.  Bir de bu kanunların bazı sorunları vardı. Riskli yapıların büyük bir çoğunluğu kaçak olan yapılardır. Kaçak yapılarda güçlendirme yapılmaya izin yok, kaçak yapıları yıkıp aynısını yapma imkanı da yok. Bu münasebetle hiçbir kaçak yapıya bu kanundan istifade edilip müdahale yapılmamıştır.  Eski ruhsatlı yapılar beş kata beş kat yıkıldığı zaman, 10 kat yeni bina yapıldı. Bunun riskli yapıların dönüşümü ile depreme karşı güvenlikle hiçbir ilgisi yoktur. Olması gereken şudur: Biz bunu İnşaat Mühendisleri Odası olarak tüm belediyelere defalarca dedik. Hatta 99 depremden sonra bunun uygulamasını da yaptık. Şehrimizde mevcut yapıların tek tek incelenmesi ve riskli yapıların tespit edilerek derhal dönüştürülmesi lazımdır, çözüm budur.

 

 

BURSA’DA BÜYÜK DEPREMDE YIKILACAK BİNALAR YÜZDE BEŞTİR

Biz biliyoruz ki, öngörülen büyük depremde Bursa'da yıkılması olasılığı olan bina miktarı maksimum yüzde beştir. Yani 100 tane binadan 5 tanesi yıkılacak. Elazığ'da yıkılan bina sayısı 82 tanedir.  Deprem öyle aslında çok büyük bir felaket değil, problem olan bizim hiç hazırlıksız oluşumuzdur.  Bu yüze beş bina tespit edilip bunları dönüştürmek lazım ve bu mümkündür.  Bunun bilimsel olarak yol ve yöntemi vardır ama maalesef bizim belediyelerimiz bu işi ranta çevirdiler. Bu konu ile ilgili mutlak surette bir komisyon kurulup çalışma çalışması gerekirken şu an hiçbir belediyemizde depremle ilgili ve riskli yapılarla ilgili hiçbir hazırlık yoktur.  

 

 

ASIL DERDİMİZ DEPREMDE ENKAZ OLUŞMAMASIDIR

Son günlerde dikkatimi çeken bir olay ise deprem sonrası müdahalelere ilgili ön hazırlık var. Bunlar da önemlidir amenna ama bizim derdimiz depremde enkaz oluşmamasıdır, oluşan enkazdan insanları nasıl kurtarırız konusu ikinci konudur. Yaşanan bu felaketler, bu sorumsuzların aklını başına toplar ve yapılması gerekeni yapmaya vesile olur.  Derhal bütün yerel belediyelerin bu mevcut yapı sorununu inceleyip riskli yapıların tespit edilmesi konusu hakkında çalışmaya girmeleri şarttır. İnşallah bunu yaparlar, yoksa yakın tarihte tekrar depremler olacak, böyle manzaraları hep yaşayacağız. Allah bizi onlardan korusun, deprem felaketi bizim hiç görmediğimiz veya tanımadığımız bir felaket değildir. Hem öncesi ve hem sonrası için ders almamız gerekir ve önlem alınmalıdır. Allah bizi büyük felaketlerden korusun. Ben bu vesile ile tekrar vefat eden bütün vatandaşlarımıza rahmet diliyorum dedi.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MEHMET, ATMACA:, DEPREMDE, CAN, KAYBINI, ÖNLEYEBİLİRİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı